* Позлатени предмети ще лъснат отново, ако ги натриете с парче бархет, потопено в смес от 2-3 белтъка и 1 лъжица течна белина.
* Замърсени сребърни предмети почиствайте с гореща сапунена вода и, докато са още топли, ги потопете в разтвор на половин литър вода и 100 г натриев тиосулфит. Накрая избършете с мека кърпа.
За същата цел може да използвате и паста за зъби. Щом изсъхне, избършете я с вълнен парцал.
* Кръговете, които оставят саксиите върху боядисания с блажна боя перваз на прозореца, почистете със спирт.
* Излъскайте кранчетата на чешмата с кората на 1 лимон.
* Мазни петна от паркета се почистват с кислородна вода, в която има няколко капки амоняк.
* Следи от чаши върху дървени мебели се махат, като мястото се натрие със смес от сол и зехтин. Оставя се да престои 1 час.
* Бронзовият свещник ще заблести, ако се намаже целият с помощта на четка за зъби, напоена с лимонов сок. После се изплаква с хладка вода.
* Зацапани плочки се освежават, като се измият с разтвор от вода и амоняк.
* Жълтите петна по бялата техника може да изчезнат, ако ги натриете със смес от 1/2 ч. ч. белина, 4 чаши топла вода, ? чаша сода за хляб. Нанася се върху петното за 10 мин. и се измива.
* Изделия от ракита (като кошници, панери) запазват по-дълго своята свежест, като редовно се почистват със солен разтвор.
* Неприятната миризма в хладилника може да се отстрани като се сложат няколко филии пресен хляб по рафтовете.
* За да бъдат умивалниците чисти, се търкат с горещ оцет. Мивката и плочките се посипват с хлебна сода, отгоре се поръсва лимонена киселина да шупне, след което се измива обилно с вода.
* За да останат дълго чисти и с блясък стъклата на прозорците, след всяко измиване се изтриват със смес от 2 части глицерин, 1 част вода и няколко капки амоняк.
* С кърпа, напоена в оцет, може да се изчисти замърсена яка на връхна дреха, сако, манто.
* Изсъхнали петна от блажна боя се изчистват с метилов спирт.
* Петната от бира върху цветна коприна се почистват, като се изтъркват с чист бензин. Когато се изпари, петното се изглажда между две кърпи.
* Мазнина от мъжка вратовръзка се премахва, като се посипе обилно петното с брашно и се остави 24 часа, след което се изпира или добре изчетква.
* Мастилени петна по дърво се премахват, като се натърква първо петното с мляко, а после с лимонов сок.
* Петната от ръжда се обработват с концентриран разтвор на лимонена киселина и обилно изплакване със студена вода. Върху навлажненото петно се поръсва лимонена киселина на прах и силно се трие.
* Лекета от урина се премахват, ако се намажат със спирт. Първо натрийте с перилен препарат и накиснете, после сложете спирт.
* Химически молив или мастило от химикалка се отстранява със спирт или бензол. При бели изделия след тази обработка се извършва избелване с кисло родна вода и амонячна вода.
* Шоколадът от дрехите се премахва, като натриете петното с течен перилен препарат, смесен с бензин. След това изперете и избелете.
* Кръв: Незабавно посипете петното със сол или газирана вода (сода) и го накиснете в студена вода.
* Дъвка: Търкайте с лед и дъвката ще се олющи.
* Кафе, шоколад: Накиснете в студена вода, разтъркайте със сапун и слаб разтвор на боракс, изплакнете и измийте в много гореща вода.
* Мръсни пелени: Накиснете предварително в разтвор от 45 мл сода за хляб в топла вода в леген или пералнята.
* Ръжда: Напоете с кисело мляко или лимонов сок, после разтъркайте със сол.Оставете на слънчева светлина, докато изсъхне, и измийте.
* Кръгове от саксии върху перваз, боядисан с блажна боя, се чистят със спирт. Петна върху байцова мебел се премахват със сол и растително масло, а върху полирани мебели - с пепел от цигара и масло. А за да станат отново лъскави, натрийте дървените плоскости на мебелите с топла бира.
* Мазни петна върху коприна или фин вълнен плат се отстраняват, като се посипят веднага с талк и подплата се постави салфетка. Така дрехата трябва да престои най-малко 12 часа. След това талкът се изглажда през салфетката с топла, но не гореща ютия.
* Боята се изчиства от стъклата, като се натрият със силен горещ оцет. Когато изсъхнат, се избърсват с вълнена кърпа.
* Петната от вино ще премахнете, като накиснете дрехата няколко часа в студена вода, а после третирате тъканта със спирт или силна ракия.
* Кофата за смет трябва от време на време да се изплаква с разтвор от вода и оцет. Така в нея няма да се образува плесен.
* Гипсовият таван се почиства с четка, която се потапя вхладкаводас разтворена в нея малко готварска сол.
* Медните и месинговите повърхности се почистват със смес от 30 мл 10-процентов амоняк, 15г.зъбен прах и 50 мл студена вода. Повърхността се търка с парче плат, натопено в тази смес.
* Гъбите за миене след продължителна употреба губят еластичността си и се развалят. Ако ги накиснете за известно време в разтвор от малко вода и повече оцет, ще измиете още доста чинии с тях.
* Мазните петна от готварската печка ще отстраните с лекота, ако поръсите плочата с готварска сол. После изтъркайте петната с вълнен парцал.
* Зацапаните следи по дървените мебели ще разкарате, ако намажете мястото с пяна за бръснене. После ги изтъркайте с мека четка.
* Петно от чай върху бяла блуза от коприна или сатен се отстранява само със специален препарат за избелване на фини тъкани.
* Петната от пот се премахват с разтвор от боракс.
* Потъмнелите сребърни бижута ще възвърнат блясъка си, ако ги потопите в горещата вода, в която сте варили картофи.
* Пердетата стават като нови, като се изперат в разтвор от сода бикарбонат, сол и прах за пране в равни количества.
* Петна от йод се почистват, като се намаже мястото с течен витамин C за около 10 минути и след това се изпере със студена вода.
* За да прогоним молците от гардероба, слагаме в торбичка от тензух равни количества канела и червен пипер.
* Готварската фурна се почиства лесно, след като в нея е преседяла паничка с 50 мл амоняк за 24 часа и след това се избърсва с влажна мека кърпа.
* Фаянсови плочки се почистват лесно с разтвор от 3с.л. амоняк и 1 л вода.
* Залепена дъвка върху дреха се изчиства лесно, като дрехата се слага в хладилна камера, докато замръзне, и след това се изчегъртва с ножче.
* Петна от загоряло по алуминиеви съдове ще отстраните, като ги търкате с току-що разрязана ябълка. След това измийте с вода и веро.
* Металният памук излъсква до блясък алуминиевите съдове, без да ги поврежда. Измитите алуминиеви съдове оставяйте да се отцедят или ги подсушавайте с кърпа, но не ги прибирайте мокри.
* Силно замърсените с мазнини емайлирани съдове се почистват чрез търкане със сода бикарбонат и веро.
* Пресни петна от трева се премахват, като тъканта се накисне в топъл разтвор от млечна киселина и алкохол. Накрая текстилното изделие се изпира по обичайния начин.
* Засъхналите мазни петна по дрехите се отстраняват, като се натрият с влажен памучен тампон,потопен в хлебна сода. Оставя се 30 минути и се изплаква.
* Мазните петна върху кожени облицовки се чистят с разбит яйчен белтък.
* Ръждивите петна по ютията се махат, като се затопли и намаже с пчелен восък. След това върху вълнен парцал се поръсва сол и се глади.
* Петната по огнеупорен съд се чистят, като се потопи в топла вода с малко разтворен в нея боракс. След няколко часа се измива с твърда дунапренова гъба.
* Тъмните петна по порцелана се измиват с топла вода и препарат за миене на съдове, след това се посипват със сол и се почистват с кърпа, натопена в спирт.
* Мазните петна по паркета се почистват с кислородна вода, примесена с малко амоняк.
* Петната от ягоди и малини се обработват с разтвор от боракс.
* Петната от ръжда се обработват с концентриран разтвор на лимонена киселина и обилно изплакване със студена вода.
* Върху навлажненото петно се поръсва лимонена киселина на прах и силно се трие.
* Лекета от урина се премахват, ако се намажат със спирт. Първо натрийте с пе рилен препарат и накиснете, после сложете спирт.
* Химически молив или мастило от химикалка се отстранява със спирт или бензол. При бели изделия след тази обработка се извършва избелване с кислородна вода и амонячна вода.
* Шоколадът от дрехите се премахва, като натриете петното с течен перилен препарат,смесен с бензин.Следтова изперете и избелете.
* Прясна кръв се изпира с хладка вода /30градуса С/,а старите петна с ензимен препарат. Може да се опита с каша от нишесте и студена вода. След изсъхване се изчетква.
* Петната от къна за коса върху изделия от вълна, полиамид и естествена коприна много трудно се отстраняват. Частичен ефект се постига чрез обработка с натриев хидросулфит и амонячна вода.
* Петна върху изделия от акрилнитрилни и полиестерни влакна лесно се отстраняват чрез натриване с течен перилен препарат и изпиране с топла вода. Такава обработка може да се приложи и при цветни памучни материи, но с частичен ефект.
* Бели памучни и целволени материи след обработката се избелват в разтвор на белина и вода 1:1 в продължениена 5 минути, а след това, без да се промиват, се накисват с разтвор на оцет и вода 1:1. Накрая се извършва обилно промиване със студена вода.
* Прахът от полирани и лакирани мебели се премахва с чиста мека кърпа от фланела, сукно или кадифе. В никакъв случай не използвайте влажна кърпа, защото от влагата политурата и лакът губят блясъка си, а може и да се отлепи облицовъчният материал.
* Стари петна от полирани мебели се премахват със смес от сол и олио. Сместа се оставявърху петното от 2 до 3 часа, след което се избърсва и мебелите се лъсват с чиста, мека вълнена кърпа.
* За освежаване на потъмнялата политура на мебелите вземете фланелено парче, свийте го на топка и го увийте в меко памучно парче. Потопете леко тампона в смес от равни части червено вино и олио. Търкайте,като описвате малки кръгове, докато получите желаната лъскавина.
* Изпитано средство за почистване на полирани мебели е търкането с парче мек плат, потопено в прясно мляко, а след това с кадифе или меко вълнено парче.
* Петна от червено вино може да се изчистят, като върху тях капнете бяло вино. След няколко минути петното ще изчезне.
* Почистването на петна от туш за мигли става с тампон, напоен в топла вода. Твърдата коричка се остъргва с нож. Мястото отново се третира с мокра гъба и се изсушава.
* За да се излъскат тъмнокафяви, черни и тъмночервени обувки, по-добре го направете с вътрешната бяла част на кора от банан.
* Силно замърсени изкуствени цветя, покрити с много прах, се поставят в хартиен плик, добавят се 5с.л. сол, разклащат се за 1-2 мин. и прахът е почистен от цветята.
* За да почистите месинга, намажете с кетчуп.
Оставете да действа 2-3 мин. Отстранете го с влажна кърпа.
* Замърсени сребърни предмети почиствайте с гореща сапунена вода и, докато са още топли, ги потопете в разтвор на половин литър вода и 100 г натриев тиосулфит. Накрая избършете с мека кърпа.
За същата цел може да използвате и паста за зъби. Щом изсъхне, избършете я с вълнен парцал.
* Кръговете, които оставят саксиите върху боядисания с блажна боя перваз на прозореца, почистете със спирт.
* Излъскайте кранчетата на чешмата с кората на 1 лимон.
* Мазни петна от паркета се почистват с кислородна вода, в която има няколко капки амоняк.
* Следи от чаши върху дървени мебели се махат, като мястото се натрие със смес от сол и зехтин. Оставя се да престои 1 час.
* Бронзовият свещник ще заблести, ако се намаже целият с помощта на четка за зъби, напоена с лимонов сок. После се изплаква с хладка вода.
* Зацапани плочки се освежават, като се измият с разтвор от вода и амоняк.
* Жълтите петна по бялата техника може да изчезнат, ако ги натриете със смес от 1/2 ч. ч. белина, 4 чаши топла вода, ? чаша сода за хляб. Нанася се върху петното за 10 мин. и се измива.
* Изделия от ракита (като кошници, панери) запазват по-дълго своята свежест, като редовно се почистват със солен разтвор.
* Неприятната миризма в хладилника може да се отстрани като се сложат няколко филии пресен хляб по рафтовете.
* За да бъдат умивалниците чисти, се търкат с горещ оцет. Мивката и плочките се посипват с хлебна сода, отгоре се поръсва лимонена киселина да шупне, след което се измива обилно с вода.
* За да останат дълго чисти и с блясък стъклата на прозорците, след всяко измиване се изтриват със смес от 2 части глицерин, 1 част вода и няколко капки амоняк.
* С кърпа, напоена в оцет, може да се изчисти замърсена яка на връхна дреха, сако, манто.
* Изсъхнали петна от блажна боя се изчистват с метилов спирт.
* Петната от бира върху цветна коприна се почистват, като се изтъркват с чист бензин. Когато се изпари, петното се изглажда между две кърпи.
* Мазнина от мъжка вратовръзка се премахва, като се посипе обилно петното с брашно и се остави 24 часа, след което се изпира или добре изчетква.
* Мастилени петна по дърво се премахват, като се натърква първо петното с мляко, а после с лимонов сок.
* Петната от ръжда се обработват с концентриран разтвор на лимонена киселина и обилно изплакване със студена вода. Върху навлажненото петно се поръсва лимонена киселина на прах и силно се трие.
* Лекета от урина се премахват, ако се намажат със спирт. Първо натрийте с перилен препарат и накиснете, после сложете спирт.
* Химически молив или мастило от химикалка се отстранява със спирт или бензол. При бели изделия след тази обработка се извършва избелване с кисло родна вода и амонячна вода.
* Шоколадът от дрехите се премахва, като натриете петното с течен перилен препарат, смесен с бензин. След това изперете и избелете.
* Кръв: Незабавно посипете петното със сол или газирана вода (сода) и го накиснете в студена вода.
* Дъвка: Търкайте с лед и дъвката ще се олющи.
* Кафе, шоколад: Накиснете в студена вода, разтъркайте със сапун и слаб разтвор на боракс, изплакнете и измийте в много гореща вода.
* Мръсни пелени: Накиснете предварително в разтвор от 45 мл сода за хляб в топла вода в леген или пералнята.
* Ръжда: Напоете с кисело мляко или лимонов сок, после разтъркайте със сол.Оставете на слънчева светлина, докато изсъхне, и измийте.
* Кръгове от саксии върху перваз, боядисан с блажна боя, се чистят със спирт. Петна върху байцова мебел се премахват със сол и растително масло, а върху полирани мебели - с пепел от цигара и масло. А за да станат отново лъскави, натрийте дървените плоскости на мебелите с топла бира.
* Мазни петна върху коприна или фин вълнен плат се отстраняват, като се посипят веднага с талк и подплата се постави салфетка. Така дрехата трябва да престои най-малко 12 часа. След това талкът се изглажда през салфетката с топла, но не гореща ютия.
* Боята се изчиства от стъклата, като се натрият със силен горещ оцет. Когато изсъхнат, се избърсват с вълнена кърпа.
* Петната от вино ще премахнете, като накиснете дрехата няколко часа в студена вода, а после третирате тъканта със спирт или силна ракия.
* Кофата за смет трябва от време на време да се изплаква с разтвор от вода и оцет. Така в нея няма да се образува плесен.
* Гипсовият таван се почиства с четка, която се потапя вхладкаводас разтворена в нея малко готварска сол.
* Медните и месинговите повърхности се почистват със смес от 30 мл 10-процентов амоняк, 15г.зъбен прах и 50 мл студена вода. Повърхността се търка с парче плат, натопено в тази смес.
* Гъбите за миене след продължителна употреба губят еластичността си и се развалят. Ако ги накиснете за известно време в разтвор от малко вода и повече оцет, ще измиете още доста чинии с тях.
* Мазните петна от готварската печка ще отстраните с лекота, ако поръсите плочата с готварска сол. После изтъркайте петната с вълнен парцал.
* Зацапаните следи по дървените мебели ще разкарате, ако намажете мястото с пяна за бръснене. После ги изтъркайте с мека четка.
* Петно от чай върху бяла блуза от коприна или сатен се отстранява само със специален препарат за избелване на фини тъкани.
* Петната от пот се премахват с разтвор от боракс.
* Потъмнелите сребърни бижута ще възвърнат блясъка си, ако ги потопите в горещата вода, в която сте варили картофи.
* Пердетата стават като нови, като се изперат в разтвор от сода бикарбонат, сол и прах за пране в равни количества.
* Петна от йод се почистват, като се намаже мястото с течен витамин C за около 10 минути и след това се изпере със студена вода.
* За да прогоним молците от гардероба, слагаме в торбичка от тензух равни количества канела и червен пипер.
* Готварската фурна се почиства лесно, след като в нея е преседяла паничка с 50 мл амоняк за 24 часа и след това се избърсва с влажна мека кърпа.
* Фаянсови плочки се почистват лесно с разтвор от 3с.л. амоняк и 1 л вода.
* Залепена дъвка върху дреха се изчиства лесно, като дрехата се слага в хладилна камера, докато замръзне, и след това се изчегъртва с ножче.
* Петна от загоряло по алуминиеви съдове ще отстраните, като ги търкате с току-що разрязана ябълка. След това измийте с вода и веро.
* Металният памук излъсква до блясък алуминиевите съдове, без да ги поврежда. Измитите алуминиеви съдове оставяйте да се отцедят или ги подсушавайте с кърпа, но не ги прибирайте мокри.
* Силно замърсените с мазнини емайлирани съдове се почистват чрез търкане със сода бикарбонат и веро.
* Пресни петна от трева се премахват, като тъканта се накисне в топъл разтвор от млечна киселина и алкохол. Накрая текстилното изделие се изпира по обичайния начин.
* Засъхналите мазни петна по дрехите се отстраняват, като се натрият с влажен памучен тампон,потопен в хлебна сода. Оставя се 30 минути и се изплаква.
* Мазните петна върху кожени облицовки се чистят с разбит яйчен белтък.
* Ръждивите петна по ютията се махат, като се затопли и намаже с пчелен восък. След това върху вълнен парцал се поръсва сол и се глади.
* Петната по огнеупорен съд се чистят, като се потопи в топла вода с малко разтворен в нея боракс. След няколко часа се измива с твърда дунапренова гъба.
* Тъмните петна по порцелана се измиват с топла вода и препарат за миене на съдове, след това се посипват със сол и се почистват с кърпа, натопена в спирт.
* Мазните петна по паркета се почистват с кислородна вода, примесена с малко амоняк.
* Петната от ягоди и малини се обработват с разтвор от боракс.
* Петната от ръжда се обработват с концентриран разтвор на лимонена киселина и обилно изплакване със студена вода.
* Върху навлажненото петно се поръсва лимонена киселина на прах и силно се трие.
* Лекета от урина се премахват, ако се намажат със спирт. Първо натрийте с пе рилен препарат и накиснете, после сложете спирт.
* Химически молив или мастило от химикалка се отстранява със спирт или бензол. При бели изделия след тази обработка се извършва избелване с кислородна вода и амонячна вода.
* Шоколадът от дрехите се премахва, като натриете петното с течен перилен препарат,смесен с бензин.Следтова изперете и избелете.
* Прясна кръв се изпира с хладка вода /30градуса С/,а старите петна с ензимен препарат. Може да се опита с каша от нишесте и студена вода. След изсъхване се изчетква.
* Петната от къна за коса върху изделия от вълна, полиамид и естествена коприна много трудно се отстраняват. Частичен ефект се постига чрез обработка с натриев хидросулфит и амонячна вода.
* Петна върху изделия от акрилнитрилни и полиестерни влакна лесно се отстраняват чрез натриване с течен перилен препарат и изпиране с топла вода. Такава обработка може да се приложи и при цветни памучни материи, но с частичен ефект.
* Бели памучни и целволени материи след обработката се избелват в разтвор на белина и вода 1:1 в продължениена 5 минути, а след това, без да се промиват, се накисват с разтвор на оцет и вода 1:1. Накрая се извършва обилно промиване със студена вода.
* Прахът от полирани и лакирани мебели се премахва с чиста мека кърпа от фланела, сукно или кадифе. В никакъв случай не използвайте влажна кърпа, защото от влагата политурата и лакът губят блясъка си, а може и да се отлепи облицовъчният материал.
* Стари петна от полирани мебели се премахват със смес от сол и олио. Сместа се оставявърху петното от 2 до 3 часа, след което се избърсва и мебелите се лъсват с чиста, мека вълнена кърпа.
* За освежаване на потъмнялата политура на мебелите вземете фланелено парче, свийте го на топка и го увийте в меко памучно парче. Потопете леко тампона в смес от равни части червено вино и олио. Търкайте,като описвате малки кръгове, докато получите желаната лъскавина.
* Изпитано средство за почистване на полирани мебели е търкането с парче мек плат, потопено в прясно мляко, а след това с кадифе или меко вълнено парче.
* Петна от червено вино може да се изчистят, като върху тях капнете бяло вино. След няколко минути петното ще изчезне.
* Почистването на петна от туш за мигли става с тампон, напоен в топла вода. Твърдата коричка се остъргва с нож. Мястото отново се третира с мокра гъба и се изсушава.
* За да се излъскат тъмнокафяви, черни и тъмночервени обувки, по-добре го направете с вътрешната бяла част на кора от банан.
* Силно замърсени изкуствени цветя, покрити с много прах, се поставят в хартиен плик, добавят се 5с.л. сол, разклащат се за 1-2 мин. и прахът е почистен от цветята.
* За да почистите месинга, намажете с кетчуп.
Оставете да действа 2-3 мин. Отстранете го с влажна кърпа.

0 Responses to Хитринки (Как се почиства ...?)